Mydło na Zimno

Mydło na Zimno Przepis

czyli

Olej + Wodorotlenek Sodu + Woda = Mydło

 

Produkowanie mydeł to wyjątkowo interesujące i pożyteczne zajęcie. Rzemiosło to stało się nie tylko pożyteczne ze względu na tworzenie produktów użytkowych, stało się również pewnego rodzaju sztuką. Wytwarzanie mydeł od podstaw jest oczywiście bardziej skomplikowane niż roztopienie bazy mydlanej glicerynowej. Oprócz czasu, wolnej przestrzeni i wolnej głowy (od zbędnych myśli) trzeba mieć podstawy wiedzy na temat zmydlania.

Pamiętajmy, że produkując mydło, będziemy musieli posługiwać się wodorotlenkiem sodu, substancją zasadową i silnie żrącą. Nic i nikt nie może zakłócać spokoju podczas produkcji mydła (szczególnie jeśli to nasze pierwsze mydło i nie mamy doświadczenia z procesami chemicznymi).

I. BHP produkcji mydła – przede wszystkim bezpieczeństwo

 1. Miejsce pracy

Zacznijmy od miejsca pracy. Podczas produkcji mydła będziesz potrzebować dostęp do wody, najlepiej ze zlewem, kuchenkę na której będziesz podgrzewać tłuszcze oraz duży blat. Kuchnia jest zatem idealnym miejscem. Pamiętaj jednak, że zanim zaczniesz pracę, blaty, zlew, kuchenka muszą być puste. Nie zostawiaj jedzenia, owoców, picia w zasięgu swoich działań. Jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia. Pamiętaj, że wodorotlenek sodu jest żrący – jest składnikiem środków do przetykania rur – więc jego obecność w jedzeniu nie jest wskazana.

Pamiętaj, że produkcja czegokolwiek prawie nigdy nie przechodzi bez zakłóceń dlatego czyste blaty, brak dodatkowych elementów, przeszkadzaczy ułatwi Ci pracę i sprawi, że będzie bezpieczniejsza. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie blatu szarym papierem lub kawałkiem tektury. Takie rozwiązanie ułatwi późniejsze sprzątanie.

Blat powinien być dość duży i przestronny, tak aby można było rozłożyć na nim wszystkie potrzebne produkty z których będziemy korzystać.

Pamiętajcie również o dobrej wentylacji podczas produkcji mydła a w szczególności podczas wytwarzania wodnego roztworu wodorotlenku sodu. Jeśli to możliwe pozostaw uchylone okno przez cały proces produkcji.

 1. Odzież ochronna

To bardzo ważny punkt. Musimy zadbać o bezpieczeństwo naszego ciała. W szczególności narażone są twarz, oczy i ręce. Pamiętaj aby mydło wykonywać w ubraniu z długim rękawem, goglach ochronnych oraz rękawicach gumowych. Twarz posmaruj tłustym kremem aby stworzyć barierę ochronną. Wskazany jest również fartuch chroniący odzież przed zabrudzeniem. Do produkcji mydła nie ubieraj się w najlepsze ubrania, ponieważ podczas pracy z pewnością się pobrudzisz. Nie wykonuj mydła stojąc boso lub w skarpetkach – muszą być buty z podeszwą – wystarczy jedno ziarenko wodorotlenku sody na które przypadkiem nadepniesz, by odczuć jego żrące działanie. Nie ryzykuj.

 1. Niepożądani goście

Jeśli mieszkają z Tobą inni domownicy – pozbądź się ich z pomieszczenia w którym wykonujesz mydło. W szczególności dotyczy to dzieci i zwierząt. Nie pozwól aby dzieci wchodziły do pomieszczenia w którym pracujesz. To samo dotyczy zwierzaków. Nie pozwól aby Twoim podopiecznym stała się krzywda, pracujesz ze żrącym ługiem który może wywołać nieodwracalne skutki - głównie poparzenia chemiczne !!!

Dodatkowo mieszanina wodorotlenku sody z wodą wywołuje reakcję chemiczną, której elektem jest bardzo szybko nagrzewająca się ciecz, która może osiągnąć temperaturę około 70  st. C. Pracując nad mydłem nie pozwól aby ktoś chodził koło Ciebie, zagadywał, nie rozmawiaj przez telefon. Musisz być skupiona na swojej pracy.

 1. Czas

Podczas produkcji mydła najwięcej czasu pochłaniają przygotowania przed i po produkcji.

Sam proces produkcyjny jest bardzo przyjemny i ciekawy.

Im więcej czasu poświecisz na przygotowanie poszczególnych składników, narzędzi, przepisu z którego będziesz korzystać, tym praca będzie przyjemniejsza i niestresująca.

Nie zaczynaj jednak robienia mydła jeśli masz mniej niż 2-3 godziny. W szczególności jeśli robisz to pierwszy raz. Pośpiech, zdenerwowanie i rozkojarzenie nie sprzyja sztuce mydlarskiej.

Musisz również wziąć pod uwagę margines czasu na sprzątanie po produkcji. To bardzo ważne, gdyż surowe mydło, którego resztki są na blenderze, garnku, szpatułkach itd. Są żrące i mogą być niebezpieczne dla domowników.

 1. Sprzątanie miejsca pracy

Zanim wyjdziesz z kuchni po skończonej pracy, dokładnie posprzątaj !

Wszystkie narzędzia, naczynia, łyżki które miały styczność z surowym mydłem są jeszcze żrące i niebezpieczne dla naszej skóry. Oczyść wstępnie narzędzia „na sucho” z nadmiaru mydła np. ręcznikiem papierowym lub stara, niepotrzebną ściereczką, którą możesz od razu wyrzucić. Następnie umyj je w wodzie przy użyciu mydła w płynie lub płynu do naczyń. Następnie przepłucz je w wodzie z octem aby zneutralizować zasadowe odczyny.

Podłogę pozamiataj dokładnie. Sprawdź, czy żadne ziarenko nie spadło na ziemię lub czy nie leży w zakamarkach blatu. Umyj blaty oraz podłogę wodą z octem. Na wszelki wypadek aby zneutralizować działanie wodorotlenku sodu. Dobrze przewietrz miejsce pracy.

Nie pozostawiaj odpadków po pracy w śmietniku. Wszystkie pozostałości po pracy z mydłem spakuj i wyrzuć do śmieci. Powyższe czynności rób w rękawiczkach ochronnych.

Wodorotlenek sodu dokładnie zamknijcie i schowajcie w bezpieczne miejsce – z dala od dzieci i zwierząt. Wodorotlenek nie powinien być na niskich półkach  takich jak miejsce pod zlewem w kuchni czy łazience są to miejsca niebezpieczne i łatwo dostępne. Najlepsze miejsce to takie w którym jest w miarę chłodno i ciemno ( piwnica lub jakaś pólka znajdująca się w górnej rzadko używanej szafce w przedpokoju).

 1. Ocet – pierwsza pomoc

Ocet jest niezbędnym elementem BHP podczas produkcji mydła. Jego zadaniem jest neutralizowanie działania wodorotlenku sodu.

Jeśli zdarzy się sytuacja, że:

a)      drobinka – ziarenko czy płatek wodorotlenku sodu spadnie na wilgotną skórę i zaczyna piec,

b)      roztwór wodny wodorotlenku sodu lub surowe mydło spadnie na nieosłoniętą skórę,

c)       roztwór wodny wodorotlenku sodu lub surowe mydło spadnie, pochlapie blat.

Przy tych wszystkich sytuacjach należy zacząć od zneutralizowania działania wodorotlenku sodu octem. Narażone miejsce polej szybko octem, a następnie umyj skórę wodą z mydłem. To samo zrób w przypadku blatu. Ocet miej zawsze, podczas produkcji mydła! Najlepiej aby był lekko uchylony, tak aby można było natychmiast go użyć bez tracenia czasu na otwieranie.

II. Narzędzia do produkcji mydła

Sprzęt jaki potrzebujesz do produkcji mydła w większości nie jest ani drogi ani skomplikowany.

Potrzebne będą :

 1. Gogle – okulary ochronne oraz gumowe rękawice
 2. Ocet, ręczniki papierowe
 3. Szklane naczynie – najlepiej  dzbanek lub większy słoik do robienia wodnego roztworu wodorotlenku sodu
 4. Kubeczek plastikowy lub szklany słoik do odmierzenia wodorotlenki sodu.
 5. Plastikowa miska w której będziemy mieszać mydło.
 6. Garnek do roztapiania tłuszczów.
 7. Drewniana lub plastikowa łyżka z długim uchwytem do mieszania mydła. Wygodna szpatułka do przekładania masy mydlanej do foremek, łyżka do przekładania tłuszczu do garnka, mieszania itd.
 8. Blender do mieszania mydła. Mydło można oczywiście mieszać ręcznie ale zajmie to dużo więcej czasu a praca będzie dość wyczerpująca. Blender z pewnością ułatwi pracę.
 9. Waga i termometr – niezbędne do odmierzania wagi poszczególnych składników oraz do mierzenia temperatury mieszanin.
 10. Foremki lub opakowania w których będziemy przechowywać mydło podczas pierwszych 24-48 godzin dojrzewania.
 11. Papierki lakmusowe do badania ph
 12. Nóż do krojenia mydła
 13. Papier do pieczenia do owinięcia mydła podczas leżakowania.

III. Jak zrobić mydło ?

 1. Podstawowymi i niezbędnymi składnikami mydła są tłuszcze, wodorotlenek sody (lub potasu), oraz woda.

Należy jednak pamiętać, że aby zrobić dobre mydło, nie wystarczy dodać jakichkolwiek olejów i  porcji ługu „na oko”. Proporcje i kolejność muszą być ściśle zachowane, aby produkcja przebiegła bez wypadkowo i zakończyła się sukcesem. Jeśli nie zachowamy dokładności oraz skrupulatności, mydło prawdopodobnie będzie nie do użycia.

a)      Tłuszcze w zależności od tego jaki tłuszcz dodamy do mydła, czy zmieszamy go z innym tłuszczem oraz w jakich proporcjach zależeć będzie jakie finalnie uzyskamy  mydło. Każdy olej ma inne właściwości i inaczej reaguje z ługiem. Proporcje i rodzaje oleju wpływać będą na twardość, pianotwórczość, delikatność, kremowość mydła a czasem nawet na jego barwę. To dlatego, że każdy gatunek oleju posiada rożne proporcje kwasów tłuszczowych, które w rożny sposób ulegają zmydleniu.

Do produkcji mydła nadają się niemal wszystkie tłuszcze zarówno twarde jak i miękkie. Istotne są jednak ich proporcje oraz odpowiednio dobrana ilość ługu.

Rozpoczynając przygodę z produkcją mydła najlepiej korzystać ze sprawdzonych receptur mydlanych. Jeśli chcesz tworzyć własne przepisy korzystaj ze kalkulatora mydlanego, który w prosty sposób pomoże Ci skomponować składniki tak aby stworzyć idealne mydło. (http://www.thesoapcalculator.com) 

b)      Wodorotlenek sodu (NaOH) jest substancją niezbędną do przeprowadzenia procesu zmydlania. Zamiast wodorotlenku sodu można użyć wodorotlenku potasu (KOH), jednak wtedy uzyskuje się zupełnie inny rodzaj mydła – mydło potasowe.

Pamiętajmy, że wodorotlenek sodu jest substancją żrącą i niebezpieczną. Stosowanie go wymaga podstawowej wiedzy chemicznej oraz odzieży ochronnej.

Przy produkcji mydeł używaj dobrej jakości wodorotlenku sodu, nie używaj substancji typu kret, które poza wodorotlenkiem sodu posiadają inne chemiczne, nieoczyszczone substancje szkodliwe dla naszej skóry.

Ług uzyskany z wymieszania NaOH z wodą sprawia, że temperatura mieszaniny szybko rośnie. Trzeba bardzo uważać, gdyż może być bardzo gorąca - około 70 st. C

Ług rozrabiaj w szklanym naczyniu, które postaw wcześniej w zlewie, jeśli pęknie, żrąca substancja nie zaleje blatu.

Ważna informacja, którą należy bezwzględnie zapamiętać :

Zawsze wsypujemy wodorotlenek sodu do wody  - nie odwrotnie ! Ma to ogromne znaczenie. 

c)       Woda jest niezbędnym składnikiem do stworzenia ługu  sodowego. Najczęściej stosowaną wodą przy produkcji mydeł jest woda destylowana, ze względu na swoja miękkość i brak dodatkowych substancji mogących wpłynąć na procesy zmydlania. Dla urozmaicenia produkcji mydeł można zamiast czystej wody destylowanej użyć naparów ziołowych wzbogacających mydło i nadających dodatkowy kolor.

 

Jak zrobić mydło na zimno – cold process

Część pierwsza - produkcja

Przede wszystkim przygotuj przepis, na który będziesz często patrzeć. Musi być wydrukowany, fizycznie na papierze. Nie może być w ekranie telefonu lub na ekranie komputera. Możesz nie mieć możliwości odświeżania ekranu. Musi być na wierzchu, łatwo dostępny. Załóż gogle i rękawice. Nie zdejmuj ich aż do końca procesu.

 1. Przygotuj tłuszcze. Zważ i włóż do garnka wszystkie tłuszcze, które będą składnikiem mydła. Są gotowe do rozpuszczania. Nie załączaj jeszcze kuchenki i nie roztapiaj ich jeszcze.
 2. Przygotuj ług.

Zważ odpowiednią ilość NaOH w naczyniu.

-  W dzbanku lub słoiku zważ odpowiednią ilość wody.

-  Naczynie z wodą wstaw do zlewu i powoli nasypuj NaOH.

-  Mieszaj delikatnie drewnianym, długim patyczkiem lub drewnianą łyżką aż do rozpuszczenia  się wszystkich granulek.

Nie nachylaj się nad naczyniem, nie wdychaj, staraj się odsunąć twarz od mieszaniny.

Ług osiągnie teraz samoczynnie wysoką temperaturę. Nie dotykaj naczynia. Poczekaj aż zacznie nieco stygnąć.

 1. Rozpuść oleje w garnku. W większości przepisów, zalecane jest aby tłuszcze oraz ług przed połączeniem miały zbliżoną temperaturę. To wpływa na większą stabilność mieszaniny i spokojniejszy i wolniejszy proces saponifikacji (zmydlania). Dzięki temu będziemy mieć więcej czasu na spokojne dodanie składników i wymieszanie ich. Optymalna temperatura to 40 - 50 st. C
 2. Kiedy temperatury olejów i ługu są zbliżone, rozpoczynamy ich łączenie. Wcześniej podłącz blender i przygotuj długą łyżkę do mieszania składników.
 3. Oleje Przelewamy do plastikowej miski, wlewamy powoli  ług mieszając drewnianą łyżką.
 4. Teraz pora na blender. Zanurz końcówkę blendera głęboko w mieszaninę i zacznij mieszać. Na początku powoli, na wolnych obrotach, przerywanymi seriami. Przechodź w coraz bardziej regularne mieszanie. Po kilku minutach zauważysz, że masa zaczyna się zmieniać. Zaczyna gęstnieć, staje się coraz bardziej kremowa. Zaczyna przypominać świeżo zrobiony budyń. Pamiętaj by nie zaczynać mieszania na wysokich obrotach z lekko zanurzonym blenderem – może to spowodować rozprysk całej żrącej mieszaniny na Ciebie i całą kuchnię.
 5. O tym, że mydło jest już gotowe świadczyć będzie „ślad mydlarski”. Znaczy to, że na gładniej powierzchni mieszaniny przypominającej już gęstością budyń można zrobić ślad - kreskę.  Jeśli kreska szybko znika, oznacza to, że to najlepszy moment na ewentualne dodatki takie jak peelingi, barwniki, zapachy.
 6. Po dodaniu wszystkich składników miksujemy chwilkę. Kiedy ślad mydlarski jest już mocny

(ślad pozostaje i szybko nie znika) oznacza to, że już czas na przełożenie mydła do forem i  foremek.

 1. Po napełnieniu foremki, lekko uderzamy nią o blat, tak aby mydło równomiernie się ułożyło i dotarło we wszystkie zakamarki formy. Powierzchnie górną wygładzamy. 

Część druga – leżakowanie i dojrzewanie 

 1. Foremki owijamy szczelnie w folię spożywczą i ręcznik, tak aby utrzymać temperaturę mydła jak najdłużej. Odstawiamy w ciche, ciepłe i zaciszne miejsce na 48 godzin. Z dala od ciekawskich. Pamiętajmy, że to surowe mydło i nadal może być żrące !!!
 2. Po 48 godzinach mydło wyciągamy z form, jeśli jest taka potrzeba kroimy mydło na mniejsze porcje. Odstawiamy w przewiewne miejsce aby przeszło spokojnie proces leżakowania. Dobrze położyć mydła na papierze do pieczenia lub ręczniku papierowym i delikatnie je nim przykryć, aby się nie kurzyły.  Nie należy mydeł pakować w folię lub plastikowe pudełka, mydła podczas leżakowania muszą oddychać. Proces leżakowania trwa zazwyczaj około 4 -5 tygodni. W tym czasie mydło traci żrące właściwości, zamieniając je na działanie pielęgnacyjne i dobroczynne. W tym czasie również twardnieje, schnie, łagodnieje. Przez cały ten czas musi być poza zasięgiem dzieci, zwierząt i niefrasobliwych/ciekawskich członków rodziny którzy może i są pełnoletni ale zachowują się jak dzieci.
 3.  Po około 4 tygodniach można sprawdzić Ph mydła. Najlepiej zastosować papierek lakmusowy. Zwilżamy delikatnie powierzchnię mydła i przykładamy papierek. Sprawdzamy na skali jakie Ph osiągnęło nasze mydło. Mydło jakie uzyskujemy w procesie produkcji domowej najczęściej osiąga Ph w granicach 7 -10. Jest to prawidłowe ph i takim mydłem możemy się bezpiecznie myć. Jeśli mydło po 5 tygodniach ma nadal za wysokie ph, prawdopodobnie nie będzie już się nadawało do mycia ciała. Takiego mydła jednak nie wyrzucaj. Warto mielić je na wiórki i użyć do prania lub podczas sprzątania domu. 

Uwagi i sugestie na temat dodatków

Jeśli zaczynasz przygodę z produkcją mydła, sięgnij po proste przepisy, składające się z niewielkiej ilości składników. Pierwsze mydła najlepiej produkować bez dodatków takich jak barwniki, zapachy, peelingi, sole, produkty nabiałowe czy soki itd. Wszystkie wymienione produkty mogą wpłynąć na proces zmydlania.  Na początku dobrze jest zaprzyjaźnić się z podstawowymi składnikami takimi jak NaOH, tłuszcze i woda. Później natomiast rozpocząć przygodę z dodatkami.

Olejki zapachowe, eteryczne mogą wpłynąć na szybkość procesy saponifikacji (zmydlenia). Mogą ten proces wydłużyć lub przyśpieszyć. Zalecana ilość olejku zapachowego do mydła to około 10- 12 ml na 1 kg masy.  Trzeba pamiętać, że olejki mogą zakłócić procesy zmydlania i należy postępować z nimi bardzo rozważnie.

Nie wszystkie barwniki nadają się do mydeł na zimno. Barwniki spożywcze oraz wodne nie są przeznaczone do mydeł na zimno - kolory blakną i stają  się szare. Najbardziej polecanymi barwnikami są wszelkiego rodzaju miki oraz kosmetyczne pigmenty w proszku. Prawidłowe wprowadzenie pigmentów kolorowych w proszku wymaga wcześniejszego ich przygotowania. Pigment należy wcześniej utrzeć w moździerzu i wymieszać z niewielką ilością oleju. Tak rozprowadzony pigment równomiernie rozprowadzi się w mydle, Pigment suchy wprowadzony do mydła, stworzy nieestetyczne kolorowe punkty  i nie zabarwi ładnie mydła.  Należy jednak pamiętać, że niektóre kolory pozostaną żywe inne pod wpływem ługu mogą zblaknąć. Istotnym dla koloru jest czas jego wprowadzania. Niestety zależy to od wielu czynników, które nie sposób dokładnie opisać, wynikają z doświadczenia i wyczucia masy. Powyższe uwagi dotyczą również suszu ziołowego. Lawenda czy róża dodana za wcześnie blednie pod wpływem żrącego działania ługu. Dodana w ostatniej chwili, odpowiednim momencie pozostanie piękna, zachowując swój kolor. Podczas produkcji mydeł warto również eksperymentować z kolorami natury, dodając do mydła kakao w proszku, kurkumę czy słodką paprykę. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl