Olejek miętowy właściwości zastosowanie 0
Olejek miętowy właściwości zastosowanie

Jakie właściwości ma olejek miętowy

Właściwości mięt znane są ludziom już od setek lat - nie bez przyczyny popularność jego stosowania w przeróżnych specyfikach jest tak duża. Do podstawowych właściwości tego składnika możemy zaliczyć działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbólowe i znieczulające,
  • przeciwświądowe,
  • chłodzące,
  • kojące i łagodzące,
  • rozkurczowe,
  • odświeżające,
  • wykrztuśne,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwgrzybicze,
  • poprawiające pamięć i koncentrację.

Dzięki posiadaniu tak wielu właściwości olejek miętowy znajduje zastosowanie w wielu preparatach, zarówno medycznych, kosmetycznych jak i chemicznych.

olejki eteryczne

Olejek miętowy zastosowanie w domu

Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyseptyczne i odświeżające, olejek miętowy można z powodzeniem wykorzystać np. do sporządzania domowych detergentów.

Tymol zawarty w olejku miętowym działa odkażająco, dlatego warto dodać kilka kropel do płynu do sprzątania różnych powierzchni. Istnieją na niego różne przepisy, ale najprostszy to 1 szklanka octu, 1 szklanka wody i 10 kropel olejku miętowego. Ocet dokładnie wyczyści wszystkie powierzchnie, a olejek odkazi i doda ładnego zapachu.

Przeciwgrzybicze właściwości mięty pieprzowej można również wykorzystać do odświeżenia kanap, foteli, zasłon, firan czy dywanów. W tym celu potrzebujemy dwie szklanki wody, i olejki: 10 kropel miętowego i 10 kropel cytrynowego. Wszystko mieszamy, przelewamy do butelki z atomizerem i rozpylamy na meble, dywany czy zasłony. Taką mieszanką możemy również przecierać blaty kuchenne - olejek miętowy wykazuje silne działanie na bakterie tlenowe (np. Escherichia coli), grzyby z rodzaju Candida oraz grzyby pleśniowe. Olejek nie tylko hamuje ich wzrost, ale również wytwarzanie toksyn.

Olejki eteryczne dobrze mieszające się z olejkiem miętowym to: tymiankowy, bazyliowy, rozmarynowy, pomarańczowy, cytrynowy, lawendowy, czy grejpfrutowy - warto to wykorzystać do tworzenia własnych kompozycji zapachowych w domowych detergentach, ale również podczas odkurzania (jeśli masz odkurzacz wodny, możesz dodać kilka kropel olejku do wody). Dzięki temu w domu będzie unosił się piękny, orzeźwiający zapach, a powietrze będzie odświeżone. Olejki wykorzystuje się także do aromaterapii pomieszczeń, możesz dolać również trochę olejku miętowego do nawilżacza powietrza zawieszonych na grzejniku, do jonizatora czy do kominka zapachowego.

Nie każdy wie, ale olejek miętowy można stosować, aby pozbyć się pająków, kleszczy, much, mrówek, komarów, a nawet myszy! Aby pozbyć się insektów, spryskaj miejsca ich obecności wodą połączoną z 10 kroplami olejku. Natomiast, aby wytępić myszy, porozkładaj szmatki nawilżone olejkiem, w miejscach, w których były gryzonie lub w których mogą się pojawić. Umieść szmatki również w okolicy okien i drzwi, aby nie wchodziły do domu.

Olejek miętowy zastosowanie w kosmetyce

olejek miętowy, naturalne kosmetyki, diy

Kilka kropli olejku miętowego, zmieszanego z łyżką miodu i/lub łyżką mleka w proszku możemy dolać do wanny do kąpieli. Możesz również wykonać własną sól do kąpieli. Wystarczy, że połączysz ze sobą olejki: 5 kropli miętowego, 5 kropli eukaliptusowego oraz 5 ml oleju z pestek winogron i szklankę soli angielskiej. Wszystko dokładnie wymieszaj i dodaj 1/4 mieszanki do wanny. resztę przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiku. Taka kąpiel powinna trwać 15-30 minut. Olejek miętowy zadziała odprężająco, relaksująco, odświeży skórę, a unosząca się z olejkiem para wodna zadziała zdrowotnie na nasz układ dróg oddechowych. Olejek miętowy często stosowany jest w aromaterapii, ponieważ jego zapach posiada dobroczynne działanie na nasze samopoczucie.

Olejek miętowy możemy również stosować do peelingu całego ciała. W tym celu potrzebujesz 10 łyżek gruboziarnistej soli, 6 łyżek oleju migdałowego, 2 łyżki posiekanych liści mięty pieprzowej, ziarenka z jednej laski wanilii, 10 kropli olejku miętowego, 5 kropli cytrynowego i łyżeczkę startej skórki z cytryny. Wszystko razem wymieszaj i nakładaj na ciało, masując okrągłymi ruchami przez jakiś czas, następnie spłucz. Pozostałą część przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniczku.

Pielęgnacja stóp przy wykorzystaniu mięty wymaga zmieszania garści soli morskiej, łyżki miodu oraz kilku kropli miętowej esencji. Taką miksturę należy dorzucić do wody i moczyć w niej stopy. Ważne, aby woda nie była cieplejsza niż 38 stopni, ponieważ w cieplejszej miód straci swoje właściwości. Taka kąpiel skutecznie odświeży stopy, zadziała antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Olejek z mięty pieprzowej (Mentha Piperita Oil) możemy z powodzeniem wykorzystać do kąpieli parowej dla twarzy (tzw. parówka). Pamiętajmy jednak, aby unikać kontaktu olejku z oczami. Do miski z gorącą wodą wkraplamy kilka kropel olejku miętowego, nachylamy się nad nią i okrywamy ręcznikiem na 10-15 minut. Taka pielęgnacja oczyszcza pory, reguluje wydzielanie sebum, dezynfekuje i wspomaga leczenie trądziku.

Po wszystkich zabiegach odkażających i odświeżających czas na receptury dla rozluźnienia mięśni i ukojenia nerwów. Olejek możesz wykorzystać do masażu. W tym celu trzeba wymieszać 4 krople olejku z łyżką oleju bazowego np. migdałowego lub słonecznikowego i taką mieszankę wcierać w ciało. Mięta pieprzowa zniweluje ból mięśni, stawów i bóle głowy na tle nerwowym.

Z kolei, aby dodać sobie energii, możesz wykorzystać połączenie kilku naturalnych olejków: 6 kropel olejku miętowego, 5 kropel rozmarynowego, 4 krople grejpfrutowego oraz 15 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego i taką mieszankę wmasuj w ramiona, kark, plecy i klatkę piersiową.

Badania dowiodły, że mięta pieprzowa działa pozytywnie na włosy i skórę głowy. Reguluje wydzielanie łoju, świąd skóry, dodaje włosom blasku i sprężystości, a nawet pomaga w walce z łupieżem.

[product id="3488, 3479, 2692, 3568, 1060" slider="true" onlyAvailable="true"]

Wykorzystanie zdrowotnych właściwości mięty

Wspominaliśmy już wcześniej o użyciu olejku miętowego do kąpieli i parówek oraz do domowych nawilżaczy powietrza - kontynuacją będą inhalacje. W większości właściwości olejku miętowego wynikają z zawartości mentolu, który oddziałuje na receptory zimna w naszej skórze. Mentol wywołuje uczucie chłodu, co ma wpływ na łagodzenie bólu. Olejek korzystnie wpływa na drogi oddechowe i pomaga oczyścić nos z zalegającej w nim wydzieliny wspierając tym samym leczenie organizmu z choroby. W tym celu robimy kąpiel parową, podobnie jak w przypadku zabiegu na twarz, i wdychamy olejek miętowy przez 10-15 minut. Pomoże również wtarcie w klatkę piersiową kremu z kilkoma kroplami tego składnika.

Aby zniwelować dolegliwości migrenowe i bóle głowy można wetrzeć kilka kropel olejku w skronie lub stosować zimne okłady, w celu obniżenia poziomu napięcia nerwowego i usprawnienia krążenia. Pomocny będzie również na obrzęki kończyn wywołane różnymi urazami lub stłuczeniami, bóle mięśniowe, a nawet bóle menstruacyjne. Łagodzi także bóle reumatyczne. W przypadku bólu kończyn należy wmasować kilka kropel w bolące miejsce, natomiast aby zniwelować bóle miesiączkowe, trzeba wmasować olejek w dolne partie brzucha, aby zmniejszyć skurcze mięśni gładkich.

Mięta pieprzowa może również pomóc na problemy skórne, wspomaga leczenie trądziku i opryszczki. Mięta przyspiesza również gojenie się ran i łagodzi swędzenie skóry po ukąszeniu owadów. Roztwór olejku z wodą sprawdzi się również jako płukanka do jamy ustnej na nieświeży oddech.

Przeciwwskazania

Miętowy olejek jest raczej bezpieczną substancją, niemniej jednak są wyjątki od tej reguły. Po pierwsza, aby wykluczyć alergię należy nanieść niewielką ilość roztworu olejku z wodą na skórę i obserwować czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Olejku nie należy stosować bezpośrednio na skórę w formie skoncentrowanego olejku - należy zawsze go rozcieńczyć z wodą lub innym olejem. Dodatkowo należy unikać kontaktu olejku z oczami. Nie zaleca się, aby olejek był stosowany u kobiet w ciąży oraz tych, które karmią piersią. Zastosowanie go u niemowląt, co najmniej do 5 miesiąca życia również nie jest wskazane. Jak wszystkie naturalne olejki eteryczne, również ten należy trzymać z dala od zasięgu dzieci. Nie powinny stosować olejku z mięty pieprzowej osoby chore na astmę, u małych dzieci oraz osób w wieku starszym (ze względu na niepożądane działanie na choroby serca). Olejek wchodzi również w reakcję ze składnikami wielu leków, np. tymi, które zawierają cyklosporynę czy leki na refluks. W przypadku wątpliwości, warto zastosowanie olejku skonsultować z lekarzem, aby uzyskać więcej informacji.

olejek miętowy

Olejek miętowy, dzięki wielu swoim właściwościom jest wykorzystywany w domu, w kosmetyce, jak i w domowej apteczce. Przy jego pomocy możemy sporządzić detergenty, kosmetyki, a nawet leki, dlatego warto go mieć w domu, aby móc wykorzystać powyższe informacje i np. pokusić się wieczorem o relaksacyjną kąpiel po dniu pełnym ciężkiej pracy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium