Olejek lawendowy - właściwości i zastosowanie 0
Olejek lawendowy - właściwości i zastosowanie

Olejek lawendowy - właściwości i zastosowanie

Lawenda (lavandula angustifolia) jest dość łatwa w uprawie i charakteryzuje się pięknymi, cudownie pachnącymi, fioletowymi kwiatami. Z jej uprawy słynie głównie Prowansja oraz chorwacka wyspa Hvar. Lawenda jednak jest nie tylko wspaniałą ozdobą naszych ogrodów i parapetów - kwiaty lawendy bogate są w olejki eteryczny o wielu cennych właściwościach leczniczych. Olejek lawendowy już od starożytności wykorzystywany jest w medycynie naturalnej jako remedium na liczne schorzenia, choroby i dolegliwości. Większość z nas wie jedynie, że ułatwia zasypianie i koi nerwy, ale to dopiero początek listy jego imponujących właściwości.

 

Właściwości olejku lawendowego

Olejek eteryczny lawendowy cieszy się sympatią osób zmagających się z problemami z zasypianiem, ale jego wpływ na ludzki organizm jest bardzo wszechstronny. Warto wiedzieć, że jest on jednym z najbezpieczniejszych w użyciu olejków eterycznych i można go stosować bezpośrednio na skórę.

Olejek lawendowy skład

Właściwości olejku wynikają ze składu kwiatów lawendy, które obfitują w:

  • antocyjany - działają przeciwalergicznie, przeciwgrzybiczo, łagodzą wrzody układu pokarmowego,
  • garbniki - działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie,
  • kumaryny - uspokajają, łagodzą skurcze mięśni i obrzęki oraz rozszerzają naczynia krwionośne,
  • fitosterole i flawonoidy - mają działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, podnoszą odporność,
  • składniki mineralne.

Olejek pozyskuje się poprzez destylację parą wodną lub ekstrakcję rozpuszczalnikami świeżych, rozwiniętych kwiatów - wszystkie drogocenne składniki w nich zawarte trafiają do olejku w niezmienionej formie.

 olejki eteryczne

Olejek lawendowy - zastosowanie zewnętrzne

Tym, co warto powiedzieć już na samym początku omawiania olejku lawendowego, jest fakt, że olejek lawendowy ma silne działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne, a więc używa się go do produkcji mydeł, kremów i żelów pod prysznic. Naturalne kosmetyki z olejkiem lawendowym świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku cery tłustej - mają działanie odkażające, tonizujące i odświeżające, łagodzące. Poza tym wyrównują kolor skóry.

olejek lawendowy

Olejek ma także właściwości odmładzające skórę twarzy, ujędrnia ją i wygładza. Można więc przygotować z niego naturalną maseczkę do twarzy. Kilka kropli olejku wymieszaj z jedną łyżką glinki kosmetycznej i odrobiną ciepłej, przegotowanej wody. Nałóż maseczkę na twarz z pominięciem okolic ust, oczu i linii włosów, a po upływie około 20 minut zmyj ciepłą wodą. Przy regularnym stosowaniu zauważysz, że Twoja skóra staje się gładsza i bardziej jędrna, a zaczerwienienia po trądziku rozjaśnią się.

Także w chorobach skóry olejek lawendowy okazuje się niezastąpiony - wspomaga leczenie trądziku, egzemy, łagodzi objawy łuszczycy. Warto stosować go również na skórę poparzoną promieniami słonecznymi - wystarczy tylko posmarować ją kilkoma kroplami (nierozcieńczonego lub rozcieńczonego odrobiną wody) olejku. Podobnie postępujemy z ukąszeniami owadów - olejek skutecznie łagodzi uczucie swędzenia czy ból.

Olejku można używać również do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Podobnie jak w przypadku twarzy i ciała - odświeża skórę głowy, usuwa bakterie, reguluje wydzielanie sebum, poprawiając także wygląd włosów. Wystarczy zaaplikować odrobinę olejku u nasady włosów i rozprowadzić dokładnie na całej ich długości, a następnie umyć szamponem. Jest także bardzo skuteczny w leczeniu wszawicy - należy przygotować z niego płukankę i umyć nią dokładnie włosy, a za pomocą gęstego grzebienia zamoczonego w nierozcieńczonym olejku wyczesać gnidy.

W przypadku łamliwych, rozdwajających się paznokci, także możemy wykorzystać właściwości lawendy. Przygotuj mieszankę - oliwa z oliwek i olejek lawendowy, a następnie delikatnie podgrzej ją. Mocz w niej dłonie przez około 10 minut, dwa lub trzy razy w tygodniu, a Twoje paznokcie staną się zdrowe i twarde.

Pielęgnacja to jednak nie wszystko. Olejek lawendowy stosowany zewnętrznie ma także pozytywny wpływ na nasz układ nerwowy - koi nerwy, łagodzi stres, delikatnie uspokaja, pozwala się wyciszyć. Wystarczy kilka jego kropli dodać do wieczornej kąpieli w ciepłej wodzie albo użyć do masażu - w ten sposób poczujesz się zrelaksowany i wypoczęty, a napięcie mięśniowe i wyczerpanie psychiczne znikną. To również świetny sposób na ból mięśni i stłuczenia, a nawet migrenowe bóle głowy.

Właściwości prozdrowotne olejku lawendowego warto wykorzystać także przy dolegliwościach menstruacyjnych, a nawet bólach porodowych. Specjaliści francuskiej medycyny ludowej zalecają wcieranie go w skórę podbrzusza oraz okolicy krzyżowej pleców.

 

olejek lawendowy

 

Zastosowanie kosmetyczne - sprawdzone receptury na domowe środki pielęgnacyjne

Olejek lawendowy znajduje zastosowanie jako składnik domowych, zdrowych i bezpiecznych kosmetyków.

Mydło glicerynowe z olejkiem lawendowym

Podstawowym będzie ręcznie robione mydło. Wystarczy tylko kupić glicerynową bazę mydlaną, białą lub przezroczystą, oraz inne składniki według uznania - witaminy, barwnik, drobinki złota czy pumeksu kosmetycznego. Bazę glicerynową umieść w miseczce i podgrzewaj w kąpieli wodnej lub mikrofalówce aż stanie się całkowicie płynna. Wlej ją do foremek silikonowych przeznaczonych do produkcji mydła, dodaj pozostałe składniki oraz olejek lawendowy, wymieszaj i odstaw do stężenia. Tak przygotowane mydło glicerynowe będzie pięknie się prezentowało w łazience, cudownie pachniało i pielęgnowało skórę przy każdym użyciu - olejek lawendowy złagodzi stany zapalne skóry, gliceryna nawilży ją, a pumeks delikatnie złuszczy martwy naskórek. Takiego mydła można używać do codziennej pielęgnacji nie tylko dłoni i stóp, ale także ciała i skóry twarzy.

[product id="3333, 1060, 1176, 3504, 3479" slider="true" onlyAvailable="true"]

Szampon do włosów DIY

Olejek z kwiatów lawendy sprawdzi się równie dobrze jako składnik naturalnego domowego szamponu. Potrzebna Ci będzie jedynie organiczna baza szamponowa oraz oczywiście kilka kropli olejku lawendowego - połącz te dwa składniki ze sobą, wedle Twoich upodobań dodaj barwnik, wymieszaj i gotowe - szampon do codziennej pielęgnacji włosów ze skłonnością do przetłuszczania.

Balsam do pielęgnacji ciała

A może potrzebujesz łagodnego i bezpiecznego w stosowaniu balsamu o właściwościach kojących, antyseptycznych i tonizujących? Stworzenie go zajmie Ci zaledwie kilka minut. Będziesz potrzebowała lub potrzebował gotowej bazy do produkcji balsamu, olejku lawendowego, odrobiny wosku pszczelego i kilku kropli witamin w płynie - zmieszaj te składniki i używaj po każdej kąpieli. Możesz aplikować go na skórę również w celu odstraszenia insektów.

Wykorzystanie w domu

Jeśli już posiadasz buteleczkę olejku lawendowego, możesz wykorzystać go nie tylko do masażu, płukanek i inhalacji, ale także do innych celów - aromatyzacji powietrza w domu lub odstraszania moli odzieżowych i spożywczych. W celu aromatyzacji powietrza można wykorzystać nawilżacz powietrza zawieszany na kaloryferze lub kominek na tealighty. Aby pozbyć się insektów zamieszkujących nasze szafy ubraniowe, należy skropić znajdującą się w nich odzież odrobiną olejku. Zapachu lawendy nie lubią także mrówki i komary. Warto więc nanieść olejek w miejscach, w których mrówki przedostają się do domu. Natomiast w celu zapewnienia sobie ochrony przed ugryzieniami komarów, należy natrzeć skórę ciała nierozcieńczonym olejkiem lub przygotować roztwór z wodą w atomizerze do perfum i spryskiwać nim ciało.

Olejek lawendowy nie jest dla każdego

Bez konsultacji z lekarzem nie powinny go stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Warto także pamiętać, że niektóre osoby mogą być na niego uczulone. Nie można go stosować w przypadku ostrych stanów zapalnych żołądka, wyrostka robaczkowego, krwawień z układu pokarmowego oraz poważnych chorobach nerek i wątroby.

Olejek lawendowy znajduje zastosowanie we wspomaganiu leczenia wielu chorób i dolegliwości. Jest wszechstronny, bezpieczny i skuteczny. Możesz stosować go do pielęgnacja skóry, włosów i paznokci, do inhalacji i masażu. Skorzystaj więc z zawartych w tym artykule informacji, a z pewnością się nie rozczarujesz.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl