Jak zrobić mydło diy w domu 0
Jak zrobić mydło diy w domu

Własne mydło - dlaczego to świetny pomysł?

Dzięki temu, że wykonujemy mydło samodzielnie, mamy pełną kontrolę nad jego składem. Co więcej, dodając ulubionych ziół oraz aromatycznych olejków możemy tworzyć niepowtarzalne wyroby, które przy okazji właściwości leczniczych, będą również pięknie się prezentowały oraz posiadały piękny zapach. Naturalne olejki eteryczne, płatki owsiane, suszone kwiaty, muszelki, kawa czy wysuszone skórki owoców? Od Ciebie zależy co dodasz do mydełka. Domowe mydła zrobione własnoręcznie będą doskonałym i niepowtarzalnym prezentem dla bliskiej Ci osoby. Zastanawiasz się, jak zrobić mydło naturalne w domu? Przeczytaj poradnik produkcji mydła i dowiedz się więcej!

Domowe mydło - jak wybrać bazę?

Pierwszym krokiem do stworzenia domowego mydła jest wybór odpowiedniej bazy. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w mydlarskiej manufakturze najlepszym rozwiązaniem będzie użycie bazy glicerynowej. Mydełka glicerynowe są powszechnie dostępne na rynku, a przy tym bardzo proste w użyciu. Ponadto, mydła glicerynowe możesz produkować według uznania - perfumowane, w dowolnym kolorze oraz wzbogacone o wartościowe substancje pielęgnujące. Jako podstawa mogą nam z powodzeniem posłużyć również kawałki starych mydełek, mydła dziecięce, jak również szare i naturalne, białe. Producenci oferują nam także bazy w wiórkach, czy granulkach lub w postaci bloku do samodzielnego tarcia. Wybór należy do nas!

baza mydlana

Przygotowanie mydła - krok po kroku

Kiedy wybraliśmy już bazę możemy przystąpić do etapu przygotowania domowego wyrobu mydlarskiego. Jakie akcesoria potrzebne są do produkcji mydła? Nie martw się wszystko znajdziesz w swoim domu! Na początek należy zacząć od ukrojenia odpowiedniej ilości naszej bazy - w zależności od tego, jak duży produkt chcesz uzyskać. Należy jednak pamiętać że na ściankach naczynia najczęściej pozostaje baza, dlatego warto dodać jej zawsze z delikatnym zapasem. Jeśli decydujemy się na przygotowanie wyrobu bazując na mydle naturalnym, proces ten jest nieco bardziej skomplikowany, niż w przypadku baz mydlanych. Naturalne mydło ścieramy na tarce i uzupełniamy wodą (można użyć wody destylowanej), świeżym sokiem z owoców lub warzyw bądź mlekiem. Następnie rozpuszczamy nasze składniki w kąpieli wodnej. Podczas roztapiania mydła trzeba szczególnie uważać, aby masa się nie przypaliła, ani nie zawrzała. Natomiast baz mydlanych nie trzeba uzupełniać wodą, ponieważ same z łatwością topnieją. Wystarczy umieścić je w szklanym, żaroodpornym naczyniu i podgrzewać w mikrofalówce około minutę, do całkowitego rozpuszczenia bazy. Do rozpuszczonej bazy mydlanej warto dodać swoje ulubione dodatki. Mydło przyprawiamy wybranymi składnikami - suszami, ziołami, olejkami, barwnikami i przelewamy masę do wysmarowanej tłuszczem foremki. Celem uniknięcia nadmiaru pęcherzyków powietrza, spryskaj powierzchnię mydła alkoholem. Teraz wystarczy, że poczekasz aż masa zastygnie. Proces ten wymaga trochę czasu, trwa bowiem od  10 minut do 2 godzin, w zależności od wielkości mydła. Upały będą wymagać włożenia naszych wyrobów do lodówki. Gdy już stężeją, kolejnym krokiem jest wyjmowanie z formy i ewentualne krojenie bloków. Następnie przychodzi czas na suszenie - układamy mydełka na kartce, lekko okrywamy papierem i umieszczamy w miejscu przewiewnym, niedostępny dla dzieci i zwierząt. Mamy swoje pierwsze przygotowane gotowe mydła w kostce lub wybranej przez nas formie.

masa mydlana w formie

Dodatki do domowego mydła - inspiracje

Prawdziwą wisienką na torcie jest niewątpliwie część artystyczna, czyli dodatki, jakimi wzbogacimy nasze mydełka. Możliwości są nieograniczone - możemy dowolnie pokombinować z barwnikami, dodatkami, zapachami, jak i kształtami wyrobów. Na początek warto zastanowić się, co jest naszym priorytetem. Jeśli chcesz stworzyć mydło posiadające silne właściwości nawilżające do dodaj do masy mydlanej dodaj ulubione oleje, które słyną właśnie z takich właściwości, np. olejek arganowy, migdałowy, marula, makadamia, czy masło shea. Do wyrobów mydlanych warto dodać kroplę witaminy E, glicerynę, miód lub wosk pszczeli. Mydło domowej roboty nabiera właściwości peelingujących wtedy, kiedy zmieszamy je ze składnikami złuszczającymi, czyli z makiem, kawą, cynamonem, otrębami pszennymi, suszonymi ziołami i rozmaitymi glinkami. Część z tych składników delikatnie zabarwi nasze mydełka oraz nada im delikatny i przyjemny zapach.

Domowe mydło DIY - dlaczego lepsze niż te dostępne w drogerii?

Codzienne mycie ciała to także świetna okazja, by nieco podleczyć naszą skórę. Bardzo często tanie mydło, czy żel do kąpieli zawiera tanie detergenty, barwniki i sztuczne zapachy, które mogą podrażniać naszą skórę. Tworząc domowe mydło możemy się skupić na tym, co daje nam natura, a więc wszelkiego rodzaju lecznicze specyfiki, jak np. olejek laurowy, rycynowy, z czarnuszki, eteryczne olejki kwiatowe, wyciągi z ziół działają antyseptycznie, przyspieszają gojenie ranek, trądziku oraz zmniejszają przebarwienia skórne. Warte uwagi jest również czarne mydło, barwione węglem aktywnym. Składnik ten skutecznie absorbuje toksyny osadzone na skórze. Samodzielnie przygotowane mydło poza właściwościami zdrowotnymi, ma również zaletę wizualną. Doskonale będzie prezentować się w naszej łazience.

Zapachy i kolory domowych mydeł

Przygotowując mydło diy można dowolnie eksperymentować z zapachami stosując gotową mieszankę olejów, która zastąpi perfumy. Jednak miejmy na uwadze, że alkoholowe pachnidła mogą być zbyt ryzykowne. W tym celu świetny będzie olejek przeznaczony do kontaktu ze skórą charakteryzujący się właściwościami odkażającymi i relaksującymi. Należy do nich między innymi olejek rumiankowy, jaśminowy, fiołkowy oraz z róży damasceńskiej. Pamiętajmy, aby pachnące specyfiki stosować z umiarem. Lepiej dawkować zapach po kropelce, mieszać, wąchać i ewentualnie wtedy dodać więcej specyfiku. Można stosować również zapachy spożywcze, lecz ich wonie niespecjalnie ładnie łączą się z naturalnym zapachem mydlanym. Niezastąpione okazują się napary i olejowe maceraty z kwiatów i ziół. Stosując je w naszej pielęgnacji w pełni wykorzystamy ich potencjał.

Jak zrobić własne mydło w różnych kolorach?

Zaszaleć można również z kolorami naszych produktów mydlarskich. Do tego celu doskonale sprawdzą się barwniki spożywcze. Trzeba jednak przetestować, czy w kontakcie z odczynem zasadowym nie tracą koloru. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych farbek do mydła, które rozpuszcza się w masie. Z barwnikami trzeba jednak uważać - lepiej dodawać je po kropelce niż przesadzić. Możemy także naturalnie zabarwić nasze mydełka jednym ze składników, który i tak zamierzamy dodać. Dla przykładu, zieloną barwę dadzą nam sok wyciśnięty z natki pietruszki lub szpinaku, zaś pomarańczowo-żółty odcień zyskamy dzięki zastosowaniu oleju marchewkowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nakładać na siebie różne warstwy kolorystyczne. Efekt marmurkowy osiągniemy, gdy podzielimy mydło na połowę i zabarwimy je kontrastującymi ze sobą kolorami. Powierzchnię mydła możemy ozdobić fantazyjnymi wzorkami.

mydło domowej roboty

Przepis na mydło kokosowe - delikatne i oczyszczające

Jeśli zależy Ci na tym, aby uzyskać głęboko oczyszczające, a zarazem delikatne mydło o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwtrądzikowym, przygotuj mydło kokosowe.

Aby przygotować mydło kokosowe potrzebujesz:

  • bazę mydlaną (najlepiej szare mydło),
  • wiórki kokosowe,
  • olej kokosowy,
  • odrobinę wody,
  • metalową miskę (np. ze stali nierdzewnej),
  • tarkę kuchenną,
  • drewnianą łyżkę,
  • stary garnek,
  • foremki (mogą być również pudełka po jogurtach).
[product id="3326, 2806, 2304, 497" slider="true" onlyAvailable="true"]

Sposób wykonania

Mydło kokosowe przygotujesz w bardzo podobny sposób, jak mydło glicerynowe. W pierwszej kolejności należy zetrzeć podstawę, czyli w tym przypadku szare mydło na tarce. Następnie mydlane wiórki wystarczy przesypać do metalowego naczynia i dolać odrobinę wody (ok. 4 łyżki). Kolejnym krokiem jest rozpuszczenie mydła w kąpieli wodnej (nad gorącą wodą). Podczas rozpuszczania masy cały czas mieszaj substancję uważając, by się nie zagotowała. Gdy mydło będzie już całkowicie rozpuszczone, wówczas należy dodać 2 łyżeczki wiórków kokosowych i oleju kokosowego. Po połączeniu składników możesz już zdjąć miskę z garnka i jeszcze przez chwilę mieszać.

Foremki, które mają posłużyć jako forma dla mydeł trzeba posmarować oliwą z oliwek. Ten krok znacznie ułatwi późniejsze wyciąganie z nich mydełek. Z powodzeniem możesz użyć także silikonowych foremek na babeczki. Napełnione masą blaszki należy włożyć do lodówki przynajmniej na pół godziny - wszystko zależy od wielkości formy. Po upływie określonego czasu wyjmij wyroby z lodówki. Dzięki zastosowaniu tłuszczu powinny one wyjść bez żadnego problemu. I gotowe - to Twoje naturalne mydło kokosowe!

mydło kokosowe

Podsumowanie

Tworzenie własnych wyrobów mydlarskich - obojętnie czy od podstaw, czy z przepisu to doskonała zabawa, która pozwala puścić wodze fantazji, pobudzając kreatywność. Ładnie ozdobione i zapakowane mydełka posłużą nam jako dekoracja bądź pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Najważniejsze jest, że produkt wybieramy świadomie. Znamy jego skład i właściwości, dzięki czemu mamy kontrolę nad tym, czym pielęgnujemy swoje ciało.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium