Jak stosować hydrolaty? 0
Hydrolaty jak stosować, czym są

Naturalna pielęgnacja skóry zyskuje na popularności, a wraz z nią coraz częściej zaczynają wchodzić na rynek hydrolaty. Są to półprodukty, które doskonale nawilżają skórę, odżywiają i koją, dzięki temu świetnie odnajdują się w roli toniku do twarzy, mgiełki, płynu do demakijażu, dobrze współpracują z naturalnymi olejkami i stanowią bezpieczną bazę dla maseczek. Hydrolat posiada wiele zastosowań w przemyśle kosmetycznym, a w ostatnim czasie stanowi również nieodłączne narzędzie codziennej pielęgnacji dla coraz szerszej grupy osób. Czym zatem są hydrolaty? Jakie właściwości kryją się pod tą nazwą? Dowiedz się, w jaki sposób możesz stosować te produkty i czym kierować się przy ich wyborze.

Hydrolat - co to jest

Hydrolaty to nic innego jak wody kwiatowe (roślinne) pozyskiwane podczas produkcji olejku eterycznego. Nie należy jednak porównywać hydrolatu z toaletową wodą. Hydrolat jest wodą, pozostałą w wyniku produkcji zapachowych olejków eterycznych. W procesie destylacji parą wodną pozyskuje się niewielkie cząsteczki olejku eterycznego, które nie rozpuszczają się w wodzie. Po ochłodzeniu olejek jest oddzielany, a pozostałości wody, do której dostały się rozpuszczalne drobiny roślin i olejków eterycznych (0,02% - 1 %) możesz określić właśnie hydrolatem. Tego rodzaju wodne wyciągi są przystosowane do używania bez rozcieńczenia, bezpośrednio na skórę. Wybierając hydrolat, należy pamiętać o tym, że produkty o naturalnych składnikach będą charakteryzować się krótkim terminem przydatności. Hydrolaty warto kupować w sprawdzonych sklepach internetowych, oferujących naturalne półprodukty do pielęgnacji. Tylko wówczas zyskujemy pewność, że wybrana przez nas woda roślinna będzie wykonana z wysokiej jakości składników. Niegdyś hydrolaty nie stanowiły przedmiotu zainteresowań, jednak od kilku lat coraz częściej docenia się ich właściwości. Zaletą hydrolatów jest również fakt, że posiadają pH zbliżone do naturalnego, a także są delikatniejsze niż olejki eteryczne. Hydrolaty są przeważnie przezroczyste, a ich konsystencja przypomina wodę, natomiast zapach może być bardzo podobny do zapachu rośliny, z której pochodzi dany płyn.

 

hydrolaty

Zalety hydrolatów

Właściwości hydrolatów zależne są ściśle od rodzaju rośliny, z której zostały one pozyskane. Hydrolaty naturalne, kwiatowe odżywiają i świetnie pielęgnują skórę, a także stanowią źródło ceramidów, peptydów i witamin, przynoszących ulgę zmęczonej cerze. Kwiatowe wody nie powodują podrażnień, dzięki naturalnemu pochodzeniu. Jak możemy się domyślić, szerokie zastosowanie zyskały także hydrolaty do twarzy. Naturalne hydrolaty to doskonały sposób na codzienną pielęgnację skóry, ponieważ oczyszczają i tonizują, jednocześnie nie podrażniając okolicy oczu. Regularny hydrolat na twarz jako tonik lub mgiełka odświeżająca poprawia stan i wygląd cery, łagodzi podrażnienia i zmniejsza zaczerwienienia, oraz redukuje wydzielanie sebum. Dodatkowo wody kwiatowe łagodzą stany zapalne. W sklepach internetowych można znaleźć wiele rodzajów hydrolatu, dlatego należy pamiętać o tym, że każdy jego rodzaj jest skierowany do określonego typu cery. Dla przykładu aplikowanie waniliowego hydrolatu pozwala na redukcję stanów zapalnych, często stosowany jest w szamponach o przeciwłupieżowych własnościach. Hydrolat waniliowy to również składnik wielu kremów i balsamów do ciała, nawilża i pozostawia na skórze lekką, przyjemnie pachnącą mgiełkę. Takie półprodukty można łączyć ze sobą, jak również wykorzystywać je do wielu zabiegów kosmetycznych.

hydrolat rumiankowy łagodzi podrażnienia

Jak stosować hydrolaty?

Przed wyborem hydrolatu, należy zapoznać się z jego właściwościami. Hydrolaty naturalne, wyróżniają się bardzo delikatnym i łagodnym zapachem, kupując więc określony rodzaj, warto na początku wybrać mniejszą pojemność produktu, aby zapoznać się z jego wonią. Wody kwiatowe sprawdzają się nie tylko w przypadku pielęgnacji twarzy, ale również włosów. Niektóre rodzaje hydrolatu mogą być stosowane jako dodatek do pieczenia (np. pomarańczowy), jak również w charakterze naturalnego odświeżacza powietrza. Zastosowanie hydrolatów możemy zawrzeć w kilku następujących punktach:

  • Baza dla maseczki - mieszając hydrolat z glinką, tworzymy zwartą maseczkę, którą nakładamy na twarz. Rodzaj glinki należy również dobrać do własnych potrzeb pielęgnacyjnych.
  • Odświeżający spray - hydrolaty odnajdują się także latem jako niosący ukojenie płyn po opalaniu, jak również w okresie zimowym, gdy nasza skóra jest narażona na przesuszone powietrze ogrzewania centralnego.
  • Podstawa do kosmetyków domowych - baza w postaci hydrolatu, świetnie sprawdzi się jako składnik kremów (faza wodna), serum lub toników do twarzy.
  • Wartościowa alternatywa wody termalnej.
  • Wcierki do włosów - hydrolaty posiadają właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Dla włosów szybko przetłuszczających się lub narażonych na łupież hydrolaty okazują się niezwykle pomocne. Wody rumiankowe w połączeniu z olejkiem herbacianym przynoszą ulgę w stanach zapalnych skóry głowy.
  • Ulga po depilacji - hydrolatu możemy z powodzeniem używać po depilacji, aby ukoić podrażnioną skórę (np. rumiankowy, melisowy, lawendowy).

hydrolat lawendowy przynosi ulgę podrażnionej skórze

Wybieramy odpowiedni hydrolat

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie hydrolatu, warto jasno zdefiniować potrzeby własnej cery i nie kierować się głównie zapachem wody kwiatowej, lecz jej właściwościami. Należy również zapoznać się ze składem produktu, gdyż w dobrej jakości hydrolatach pierwszym składnikiem najczęściej jest roślinna woda, a następnie delikatne konserwanty. Hydrolat to w końcu woda kwiatowa, więc sprzyja procesowi rozwoju grzybów i pleśni, aby temu zapobiec, konieczne jest zastosowanie łagodnego konserwantu. Wybierając hydrolat, pomocna okaże się poniższa klasyfikacja roślin, z których pozyskiwane są wody kwiatowe:

  • Hydrolat lawendowy - odpowiedni jest dla cery tłustej, wrażliwej, ze skłonnościami do podrażnień, skóry zniszczonej, jak również do oczyszczania i łagodzenia stanów zapalnych skóry głowy. Posiada właściwości regenerujące, antyseptyczne, gojące, wzmacniające, zapobiega również wypadaniu włosów, często stanowi dodatek szamponu lub maski do włosów.
  • Hydrolat z zielonej herbaty - polecany dla skóry dojrzałej, naczynkowej, problematycznej, sprawdza się także przy łagodzeniu podrażnień po goleniu. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, gojące i łagodzące.
  • Hydrolat werbenowy - wyjątkowy hydrolat, charakteryzujący się cytrynowo- ziołową nutką. Wykazuje się działaniem uspokajającym i relaksującym. Hydrolat z werbeny zmniejsza pory, nawilża, oczyszcza i tonizuje skórę, pozostawiając ją gładką i odświeżoną. Rekomendowany jest dla skóry trądzikowej, tłustej mieszanej. Działa przeciwzmarszczkowo i antybakteryjnie.
  • Hydrolat z kwiatu pomarańczy - idealny dla skóry dojrzałej i zmęczonej. Ujędrnia, nawilża, rozświetla i wzmacnia naczynka.
  • Hydrolat z kwiatu lipy - polecany hydrolat dla cery atopowej, delikatnej i wrażliwej. Odżywia, zmiękcza, oczyszcza skórę, łagodzi podrażnienia po goleniu.
  • Hydrolat z mięty pieprzowej - woda miętowa odpowiednia jest dla każdego typu cery, ma właściwości rozjaśniające, odświeżające i chłodzące.
  • Hydrolat melisowy - poelcany dla skóry zmęczonej, dojrzałej i wrażliwej. Poprawia napięcie skóry, odświeża, nawilża, oczyszcza, regeneruje i relaksuje.
  • Hydrolat różany (z róży damasceńskiej) - woda różana wskazana jest w pielęgnacji skóry trądzikowej, suchej i podrażnionej. Woda kwiatowa stymuluje krążenie, regeneruje i działa przeciwzmarszczkowo, wyrównuje koloryt skóry, zawiera witaminy K, C, B. Ma piękny zapach.
  • Hydrolat rumiankowy - idealna woda dla skóry zaczerwienionej, trądzikowej, wrażliwej i suchej. Woda powstała z kwiatów rumianku działa przeciwbakteryjnie, regeneruje suchą, podrażnioną i zaczerwienioną skórę, działa przeciwzapalnie, przynosi ulgę nawet zmęczonym oczom.
  • Hydrolat aloesowy - woda aloesowa łagodzi podrażnienia, pielęgnuje i działa kojąco. Hydrolat ma subtelny zapach, rewitalizuje, rozjaśnia i odświeża skórę, działa antyseptycznie.
  • Hydrolat oczarowy - właściwy dla skóry podrażnionej, naczynkowej, trądzikowej i tłustej. Oczyszcza, regeneruje, łagodzi i koi, uszczelnia naczynka, a także stymuluje krążenie.
  • Hydrolat jaśminowy - podobnie jak woda oczarowa, jaśminowa również sprawdzi się przy każdym rodzaju cery, szczególnie jednak polecana jest dla skóry wrażliwej i dojrzałej. Uszczelnia warstwę lipidową, pielęgnuje i łagodzi podrażnienia.
  • Hydrolat z czystku - woda tego rodzaju polecana jest dla cery mieszanej, tłustej i zanieczyszczonej. Działa przeciwzapalnie, wygładzająco i oczyszczająco.
  • Hydrolat bławatkowy - rekomendowana dla delikatnej i wrażliwej skóry w okolicach oczu, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, przeciwobrzękowo i przeciwutleniająco.
[product id="3404, 3550, 3551, 3886, 3479" slider="true" onlyAvailable="true"]

Protip:
Hydrolat po otwarciu należy przechowywać w lodówce.

Wybierając hydrolat pamiętaj że powinien być 100% naturalny - bez konserwantów, barwników i innych szkodliwych substancji.

A więc, jak stosować hydrolaty? Istnieje wiele sposobów ich użycia. To lekkie i wielofunkcyjne produkty, które stanowią bazę dla różnych zabiegów kosmetycznych, jakie można wykonać w domowym zaciszu. Należy jednak pamiętać, że hydrolaty mogą wywołać u niektórych alergiczne reakcje, dlatego przed nałożeniem produktu, warto go przetestować na małej partii skóry.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium